Често намираме нещо, за което да се оплакваме, когато става дума за страната ни. Независимо дали става въпрос за правителството, данъците, бюрокрацията, времето и т.н., то едва ли има тема, по която да нямаме забележки. Нима “тревата” в останалата част от света е “по-зелена”? Напротив – навсякъде – от изток на запад, от най-богатите и най-големите страни до най-малките и най-бедните – гражданите винаги ще имат от какво да се оплакват. Така че съставихме списък с най-често срещаните оплаквания от гражданите на различни страни по света.
Зимбабве
Зимбабве някога е била известна като “рай” за африканския континент, тъй като се е възползвала от многото полета с памук и пшеница, от които са спечелили добри печалби. Но оттогава държавата успя да се влоши и да достигне до икономическо дъно, като загрижеността и оплакванията на нейните граждани са насочени главно към бума на инфлацията, която е една от най-тежките в света. За да разберете размера на кризата, трябва да знаете, че през 2009 г., когато местната валута беше обезценена, в централната банка обменяха 5 щатски долара за 175 квадрилиона (с 15 нули) Зимбабвийски долари!
Швеция
Швеция се счита за една от най-успешните държави в света по отношение на гражданските права и икономическото равенство. И така, какво притеснява шведските граждани, които се радват на така добре развита социална държава? Оказва се, че социалните кодекси, използвани в страната – особено така нареченият “Закон Jante” – според който се приема отрицателно да афишираш свой личен успех, считайки това за неприлично и неучтиво – предизвикват възмущение сред младите шведи, които се интересуват от демонстриране на по-голяма лична гордост и разбиване на стари социални митове.
Австралия
Слънце, море и невероятни сърф плажове – това са образите, които се появяват, когато си мислим за най-малкия континент в света, на хиляди километри разстояние. Австралийците, разбира се, също имат неща, от които да се оплакват – един от основните проблеми е високите разходи за доставка, налагани от пощенската служба в замяна на изпращането и получаването на пакети, което води до дистанцирането на континента от останалата част от света.
Ирландия
Ирландия е известна с прекрасната си бира и невероятни гледки от високите си брегове – но под повърхността има стара вражда сред жителите й, която се разпространява като горски пожар над страната. Въпреки че кървавият конфликт между поддръжниците на независимостта на острова (ИРА) и онези, които се стремят да го обедини с Великобритания под короната на кралица Елизабет, завърши с мирно споразумение, подписано от двете страни през 1998 г. в местното политическо блато старото съперничество и омраза все още съществуват и водят до разделение и поляризация сред гражданите.
Южна Африка
Престъпления, насилие, отвличания и корупция в правителството – това е съдбата на твърде много невинни южноафриканци, които за съжаление са свикнали с тази ситуация. Въпреки че Южна Африка се счита за една от най-богатите и най-напредналите страни на африканския континент, ежедневното насилие е едно от най-тежките страдания на местното общество. По-специално, степента на сексуално насилие е сред най-високите в света, а властите все още не са намерили решение за това.
Германия
Оказва се, че една от най-често срещаните оплаквания в една от най-големите и най-влиятелните страни в Европейския съюз е от телевизията. Не че германците не харесват телевизионното съдържание, което се излъчва, но обществените канали са намалени, а за сметка на това обществените данъци за телевизията са се повишили. Голяма демонстрация срещу този данък бе организирана по улиците на Берлин през 2016 г., но протестът бе неуспешен, а скандалната такса все още съществува.
Норвегия
Дори в скандинавската страна, богата на нефт и природни минерали, където гражданите се радват на икономически просперитет и относително изобилие, има какво да се оплакват. Това, което норвежците нямат повече от всичко друго, е слънчева светлина – в страна с големи области в Арктическия кръг, има почти 60 дни в годината, когато слънцето изобщо не блести, в едно явление, наречено “полярна нощ”. Въпреки че през лятото има и дни, в които слънцето е даже ярко и топло, това не е достатъчно за гражданите.
Гърция
В тази любима средиземноморска страна укриването на данъци се счита за “национален спорт”. Мащабът на този феномен е толкова широк, че го сравняват с епидемия, а оценката през 2016 г. показва, че между 11 и 16 милиарда евро не са събрани от укрити данъци през цялата година. Гражданите, които спазват закона са, разбира се, основните жертви на бича в Гърция, където доверието в правителствените институции – които се смятат за най-корумпирани – е на изключително ниско ниво.
Малайзия
Тази мюсюлманска страна от Източна Азия обикновено се радва на икономически просперитет и се смята за най-големият износител на чай в света, както и собственик на екстензивна текстилна промишленост. Обаче това, което обезпокоява неговите граждани, е тежката демографска поляризация сред различните популации, които живеят в нея – чести прояви на расизъм, идващи от малайзийското мнозинство (около 53% от населението на страната) на малцинства от китайски произход (около една четвърт от населението) и жителите от Индия (около 7%) е значително препятствие, заплашващо да наруши крехкия мир и деликатната социална структура на страната.
Мексико
Красивите плажове и процъфтяващият туризъм в карибското крайбрежие на страната не могат да прикрият чумата, която опустошава Мексико от десетилетия – нарко картелите, които са завладели и унищожават почти всяка добра част от страната от Централна Америка и са опустошили много региони с кървави нарко войни. Пипалата на картелите са навсякъде, от медиите и от училищата до армията и правителството – и средният мексикански гражданин може само да мърмори тихо срещу неправдата, за да не бъде “отстранен”.