Основно правило в здравословното хранене е, че трябва да си осигурите количество зеленчуци, равняващо се на две и половина чаши, а това включва и много зелении.
Зеленолистните зеленчуци са пълни с витамини, минерали и имунно стимулиращи фитохимикали. Те са богати на фибри и са важен източник на енергия, особено когато се подлагате на диета. Фибрите от своя страна намаляват нивата на холестерола, понижават кръвното, балансират захарта в организма, като забавят абсорбацията на въглехидратите от кръвта. Това намалява риска от сърдечносъдови заболявания и диабет тип 2. Зелениите съдържат и много вода, което допринася и за по-красиви кожа и коса.
В зеленийките се крият също витамин С, лутеин, зеаксантин, които намаляват риска от катаракта и дегенерация на мускулите. Витамин С помага на тялото да изгражда колаген, а той от своя страна е водещ в сухожилията, поддържащи гъвкавостта на ставите. По този начин се предпазвате от артрити, а кожата и косата изглеждат здрав и жизнени. Витамин С забавя загубата на костно вещество и понижава риска от фрактури.
Допълнително от зелените зеленчуци ще получите и фолиева киселина, която намалява риска от сърдечно-съдови заболявания и загуба на паметта. Фолиевата киселина помага и за продуцирането на серотонин от организма, което подобрява настроението и предотвратява депресивни състояния.
За поддържането на красива кожа заедно с витамин С помага и витамин Е, съдържащ се също в зелениите. Витамин Е освен това предпазва кожата от вредните слънчеви лъчи и понижава риска от катаракта и дегенерация на макулата в очите.
Въпреки полезните им свойства, има индивиди с чувствителен стомах, при които зеленолистните зеленчуци могат да предизвикат нарушения в храносмилането. За хората, които взимат кръворазреждащи лекарства трябва да избягват зелениите с тъмни листа, защото те съдържат витамин К с основна роля в съсирването на кръвта.